PSBB LLA, Bangalore is overall champion




PSBB, K.K. Nagar finishes runner-up for third consecutive time

PSBB LLA, Bangalore won the overall championship of the Sprint 2019 inter-school sports tournament organised by the PSBB Group of Schools here. PSBB, K.K. Nagar finished runner-up for the third consecutive time.

The results (day two): Boys: u-10: 50m: R. Neil Samraj (PSBB Millennium, Coimbatore) 0.7.59s; 100m: R. Neil Samraj 0.15.00s [ NMR]; 200m: S.A. Arya (PSBB Millennium, Coimbatore) 0.33.7s; 4x100m relay: DAV SSS, Mogappair.

Long jump: L.C. Roshan (SBOA Jr. College) 3.83m [ NMR]; Shot Put: J. Joel Sam (SBOA Jr. College, Anna Nagar) 8.50m [ NMR].

U-14: 100m: Karthik Raja (SBOA Jr. College) 0.12.0s; 200m: Karthik Raja 0.25.0s; 400m: B. Gautham (PSBB, K.K. Nagar) 1.03.12s; 800m: G. Aravind (DAV SSS) 2.23.3s.

4x100m relay: PSBB, K.K. Nagar; Long jump: Rehan Balakumar (SBOA Jr. College) 5.58m; High jump: Rehan Balakumar 1.50m; Shot Put: P. Dixit Krishna (SBOA Jr. College, Anna Nagar) 12.08m [ NMR]; Discus: H. Krishanth (St. John's, Besant Nagar) 33.97m.

U-17: 100m: N. Akelan (SBOA Jr. College, Anna Nagar) 0.11.2s; 200m: Sai Dikshin (PSBB, K.K. Nagar) 0.24.08s; 400m: S. Vinay Vikkranth (PSBB Millennium, Coimbatore) 0.53.1s [ NMR]; 800m: S. Vinay Vikkranth 2.10.4s [ NMR]; 1500m: A.R. Rohith (PSBB LLA, Bangalore) 4.38.72s [ NMR]; 4x100m relay: SBOA Jr. College, Anna Nagar; Long jump: R. Shyam (PSBB, K.K. Nagar) 6.08m; High jump: Karney Akshith (Lalaji Memorial Omega International School) 1.75m [ NMR]; Shot Put: Nirugan Balaji Jalan (Chettinad Vidyashram, R.A. Puram) 12.43m [ NMR]; Discus: Ausvin Rajakumar Joel (St. John's English School & Jr. College) 32.43m.

Girls: u-10: 50m: Nihita Gupta (PSBB Millennium, OMR) 0.8.0s; 100m: S. Akshitha Shivani (PSBB Millennium, Coimbatore) 0.15.40s; 200m: M. Nithya Priya (PSBB LLA, Bangalore) 0.34.9s; 4x100m relay: PSBB Millennium, Coimbatore; Long jump: Nihita Gupta 3.35m; Shot Put: Nihita Gupta 6.81m [ NMR].

U-12: 100m: B. Tanisha (Lalaji Memorial Omega) 0.14.0s; 200m: B. Tanisha 0.30.0s [ NMR]; 400m: S. Srivarshiniga (Lalaji Memorial Omega) 1.11.4s; 4x100m relay: PSBB LLA, Bangalore; Long jump: E. Josheeka (DAV SSS, Mogappair) 4.28m [ NMR]; Shot Put: Simrit Walai (PSBB LLA, Bangalore) 9.89m; Discus throw: Simrit Walai 19.60m [ NMR].

U-14: 100m: S. Shruthi (PSBB, K.K. Nagar) 0.13.3s [ NMR]; 200m: P. Prajeetha (PSBB, K.K. Nagar) 0.28.9s [ NMR]; 400m: Nalka Rosita Reddy (Sir Mutha School) 1.10.2s; 800m: B. Shruthi (PSBB LLA, Bangalore) 0.2.48s; 4x100m relay: PSBB, K.K. Nagar; Long jump: S. Shruthi 5.07m [ NMR]; High jump: S. Shruthi 1.30m; Shot Put: Mirudula Kiruthika (St. John's, Besant Nagar) 8.90m; Discus: Mirudula Kiruthika 17.96m.

U-17: 100m: J. Akshaya (PSBB, K.K. Nagar) 0.13.1s; 200m: A. Nandhini (PSBB Millennium, Cuddalore) 0.27.4s; 400m: A. Nandhini 1.03.3s [ NMR]; 800m: A. Nandhini 2.38.7s; 1500m: R. Monica (Lalaji Memorial Omega) 6.30.3s; 4x100m relay: PSBB LLA, Bangalore; Long jump: K. Anushri (PSBB, K.K. Nagar) 4.89m [ NMR]; High jump: S. Akschida (DAV SSS, Mogappair) 1.35m [ NMR]; Shot Put: N. Mihira Gayathri (PSBB LLA, Bangalore) 10.30m; Discus: N. Mihira Gayathri 26.27m [ NMR].

Individual championship: Boys: U-10: R. Neil Samraj (PSBB Millennium, Coimbatore).

U-12: E. Sai Surya (PSBB, Gerugambakkam); U-14: G. Aravind (DAV SSS, Mogappair); U-17: S. Vinay Vikkranth (PSBB Millennium, Coimbatore).

Girls: U-10: Nikita Gupta (PSBB, OMR); U-12: E. Josheeka (DAV SSS, Mogappair); U-14: S. Shruthi (PSBB, K.K. Nagar); U-17: A. Nandhini (PSBB, Cuddalore).

Overall: Boys: SBOA; Girls: PSBB LLA, Bangalore.

Combined (boys & girls): Winner: PSBB LLA, Bangalore.

Runner-up: PSBB, K.K. Nagar .